Nagroda za naukowe marzenie

Czas czytania: około 2 minuty

Nagroda za naukowe marzenie

Rusza właśnie kolejna edycja Dream Chemistry Award. To jedyny taki konkurs, w którym premiuje się nie dotychczasowe osiągnięcia, lecz inspirujące, chemiczne idee. Zgłaszane pomysły muszą spełniać tylko jeden warunek: być związane z chemią.

Jak w poprzednich edycjach, młodych naukowców zgłaszają zaproszeni przez Komitet Naukowy wybitni uczeni. Mogą to zrobić do 31 lipca 2020 r. Zgłaszani nie mogą mieć więcej niż 37 lat i muszą wykazać się doktoratem obronionym w 2013 r. lub później.

Zgłoszeni do tegorocznej edycji Dream Chemistry Award aspirujący badacze mają czas do 31 sierpnia, by złożyć swój życiorys wraz z listą publikacji naukowych oraz projektem chemicznego marzenia, które chcieliby zrealizować.

„Liczymy na pomysły o wielkim potencjale; podejmujące globalne wyzwania, lecz niekoniecznie gotowe do szybkiej realizacji. Przede wszystkim premiujemy innowacyjne pytania i strategie badawcze, i oryginalne podejście do rozwiązywania problemów”, mówią Robert Hołyst i Pavel Jungwirth - koordynatorzy konkursu.

Laureaci poprzednich edycji wysoko zawiesili poprzeczkę. Ubiegłoroczna zwyciężczyni, Yujia Qing przekonała jury wizją „sekwencjonowania życia”. Zamierza stworzyć uniwersalne narzędzie do sekwencjonowania równoległego i analizy wszystkich struktur polimerowych (nie tylko DNA) uzyskanych z komórek. Jeśli się jej uda, badacze molekularnych źródeł życia zyskają fantastyczne narzędzie pracy.

Rok wcześniej główną nagrodę zdobył dr. Eric Głowacki, za projekt stworzenia tanich, bezpiecznych i skutecznych katalizatorów pozwalających na wytwarzanie, magazynowanie i uwalnianie energii z wykorzystaniem nadtlenku wodoru. H2O2 jest świetnym, absolutnie bezwęglowym paliwem. Dzięki marzeniu młodego badacza świat może zyskać wydajną metodę magazynowania energii. A magazynowanie energii jest jednym z największych wyzwań stojących przed ludzkością w dobie odchodzenia od tradycyjnych elektrowni.

Przed trzema laty palma pierwszeństwa przypadła dr. Jessice R. Kramer za wizjonerski pomysł stworzenia zupełnie nowej generacji leków przeciwnowotworowych opartych o syntetyzowany na miarę glikokaliks – ochronną, cukrową osłonkę komórek.

Krótką listę tegorocznych finalistów zaprezentujemy 11 października 2020 r. i zaprosimy całą piątkę do przedstawienia swoich projektów Komitetowi Naukowemu. Oficjalne prezentacje odbędą się 30 listopada, a ogłoszenie zwycięzcy – 1 grudnia 2020 r.

Wszyscy laureaci otrzymają po 1000 euro. Na zwycięzcę czeka główna nagroda: statuetka Dream Chemistry Award i 10.000 euro.

Więcej szczegółów: http://dreamchemistryaward.org

  • Data wpisu: 19.03.2020