Biblioteka Instytutu
Informacje ogólne
Biblioteka Instytutu Chemii Fizycznej PAN jest specjalistyczną biblioteką naukową, dysponującą bogatym księgozbiorem z dziedzin: chemii, fizyki i nauk pokrewnych. Większą część zbiorów stanowi literatura obcojęzyczna, głównie w języku angielskim. Jesteśmy biblioteką środowiskową, otwartą dla wszystkich, których zainteresowania pokrywają się z tematyką naszych zbiorów.
Księgozbiór biblioteki:
- ok. 31 tys. książek
- ok. 37 tys. jednostek (czasopisma)
- ok. 900 tytułów czasopism (20 prenumerowanych na bieżąco)
- ok. 600 prac doktorskich i habilitacyjnych
- ok. 32 tys. jednostek zbiorów specjalnych (mikrofilmy, mikrofisze, CD-romy)
- dostęp online do 33 baz (w tym ok. 6800 tytułów czasopism
oraz ok. 51 tys. książek)
Link do katalogu Biblioteki
Link do repozytorium prac doktorskich i habilitacyjnych (RCIN)
Czytelnia
Biblioteka otwarta jest w godzinach 8.00-15.00. Zapraszamy!
Osobom spoza Instytutu udostępnia się wszystkie materiały biblioteczne na miejscu i wypożycza na rewers międzybiblioteczny.
Wypożyczalnia międzybiblioteczna
Czynna jest w godzinach pracy Biblioteki. Wypożyczalnia sprowadza na potrzeby pracowników Instytutu różnego rodzaju wydawnictwa, których nie posiadamy w naszych zbiorach. Telefon: 22 343 3139, e-mail: biblioteka@ichf.edu.pl.
Ewaluacja działalności naukowej
Biblioteka IChF zajmuje się parametryzacją i ewaluacją działalności naukowej Instytutu, w szczególności publikacji naukowych. Więcej informacji na ten temat, wraz z instrukcjami i wzorami oświadczeń dla pracowników znajduje się w Intranecie w sekcji Nauka oraz na stronie internetowej Biblioteki.
Open Access
Informacje o publikowaniu prac naukowych w modelu OA znajdują się na nowej stronie internetowej Biblioteki.
Aktualności
W związku z remontem czytelnia będzie zamknięta do dnia 23 września.
Wejście do Biblioteki będzie możliwe wyłącznie drzwiami obok działu grantów IChF.
Wypożyczenia książek i wykonywanie kserokopii będą nadal możliwe w godz. 8 - 15 (za wyjątkiem pozycji z księgozbioru podręcznego)
Przepraszamy za utrudnienia.
Bazy danych - aktualności:
Nowe bazy danych na SciFinder Discovery Platform:
CAS Analytical Methods - Baza metod analitycznych i syntetycznych, wraz z materiałami, oprzyrządowaniem i danymi walidacyjnymi, ułatwiająca ich porównywanie. Link do instrukcji.
CAS Formulus - Baza wzorów chemicznych indeksowanych na podstawie publikacji naukowych, patentów i baz produktów. Baza umożliwia wyszukiwanie podobnych formuł oraz zawiera informacje o dotyczących ich regulacjach prawnych w USA i UE. Link do instrukcji.
Obie bazy są dostępne z IP instytutu i współdzielą konto użytkownika z bazą SciFinder-n (rejestracja przez link na stronie Biblioteki).
Aktualności Open Access:
- IChF PAN dołączył do nowego programu darmowego publikowania otwartego - wydawnictwa Taylor & Francis (TF). Lista czasopism objętych programem: https://vls.icm.edu.pl/zasady/2024/TF/program_tf_czasopisma_open_select_23072024.xlsx Podobnie jak w innych programach publikowania otwartego artykuł musi zostać wysłany przez autora korespondencyjnego z IChF. Szczegóły znajdą Państwo na stronie WBN: https://wbn.icm.edu.pl/publikowanie-otwarte/#tf_oa
-
05.09.2024: Bliskie wyczerpania są (wspólne dla wszystkich uczestniczących instytucji) limity darmowych artykułów w niektórych programach publikowania otwartego. W programie OA Elsevier zostały 264 artykuły do wykorzystania na ten rok. W programie OA Springer zostały 383 artykuły, w nowym programie OA Taylor&Francis 97 artykułów, natomiast w programie OA ACS zostały tylko 72 artykuły. Pula w programie ACS może się wyczerpać już w październiku.
- Instytut Chemii Fizycznej PAN wprowadził Politykę Otwartej Nauki. Utworzony został Projekt Otwartej Nauki w celu dodatkowego finansowania opłat publikacyjnych. Zarządzenie wraz z załącznikami jest dostępne w Intranecie w sekcji Nauka.
- Zgodnie z Polityką Otwartej Nauki IChF wszystkie publikacje opublikowane w modelu otwartym mają być deponowane w Repozytorium Centrum Otwartej Nauki CeON, (z zachowaniem wymaganego przez wydawcę okresu embargo) zaś powiązane z nimi dane badawcze w Repozytorium Otwartych Danych Badawczych RepOD. W obu repozytoriach zostały utworzone kolekcje IChF.
Więcej informacji o publikowaniu otwartym mogą znaleźć Państwo na stronie Biblioteki.