Biblioteka Instytutu
Informacje ogólne
Biblioteka Instytutu Chemii Fizycznej PAN jest specjalistyczną biblioteką naukową, dysponującą bogatym księgozbiorem z dziedzin: chemii, fizyki i nauk pokrewnych. Większą część zbiorów stanowi literatura obcojęzyczna, głównie w języku angielskim. Jesteśmy biblioteką środowiskową, otwartą dla wszystkich, których zainteresowania pokrywają się z tematyką naszych zbiorów.
Księgozbiór biblioteki:
- ok. 31 tys. książek
- ok. 37 tys. jednostek (czasopisma)
- ok. 900 tytułów czasopism (20 prenumerowanych na bieżąco)
- ok. 600 prac doktorskich i habilitacyjnych
- ok. 32 tys. jednostek zbiorów specjalnych (mikrofilmy, mikrofisze, CD-romy)
- dostęp online do 33 baz (w tym ok. 6800 tytułów czasopism
oraz ok. 51 tys. książek)
Link do katalogu Biblioteki
Link do repozytorium prac doktorskich i habilitacyjnych (RCIN)
Czytelnia
Biblioteka otwarta jest w godzinach 11.00-13.00. Zapraszamy!
Osobom spoza Instytutu udostępnia się wszystkie materiały biblioteczne na miejscu i wypożycza na rewers międzybiblioteczny.
Wypożyczalnia międzybiblioteczna
Czynna jest w godzinach pracy Biblioteki. Wypożyczalnia sprowadza na potrzeby pracowników Instytutu różnego rodzaju wydawnictwa, których nie posiadamy w naszych zbiorach. Telefon: 22 343 3139, e-mail: biblioteka@ichf.edu.pl.
Open Access
Informacje o publikowaniu prac naukowych w modelu OA znajdują się na nowej stronie internetowej Biblioteki.
Ewaluacja działalności naukowej
Biblioteka IChF zajmuje się parametryzacją i ewaluacją działalności naukowej Instytutu, w szczególności publikacji naukowych. Więcej informacji na ten temat, wraz z instrukcjami i wzorami oświadczeń dla pracowników znajduje się w Intranecie w sekcji Nauka oraz na stronie internetowej Biblioteki.
Aktualności
Od 7 maja 2022 r. nowa wersja bazy danych SciFinder-n zastąpi poprzednią wersję SciFinder-r.
Dla użytkowników zarejestrowanych w poprzedniej wersji dane do logowania pozostają takie same.
Informacje o bazie są umieszczone na stronie internetowej Biblioteki w Zakładce – Bazy.
Aktualności Open Access:
- Program OA Springer został wznowiony w dniu 15 lipca 2022 r. Program w roku 2022 obejmuje zmniejszoną w stosunku do roku ubiegłego pulę 1311 artykułów.
- Program publikowania bez opłat w ramach umowy w modelu Open access w czasopismach Royal Society of Chemistry ponownie działa. Wykaz tytułów czasopism objętych umową oraz instrukcja publikowania są umieszczone na stronie internetowej Biblioteki.
- Na stronach Narodowego Centrum Nauki pojawiła się instrukcja publikowania Open Access w grantach NCN - Polityka NCN dotycząca otwartego dostępu do publikacji. Zachęcamy do lektury. Narzędzie Journal Checker Tool (https://journalcheckertool.org/) zostało oficjalnie uznane przez NCN a rezultaty jego działania będą uznawane za wiążące.
- Zaktualizowane zostały również zasady publikowania otwartego w programach Elsevier: https://wbn.icm.edu.pl/publikowanie-otwarte/#elsevier_oa
- Poszerzyła się lista czasopism, które podpisały umowę transformacyjną (czasopisma hybrydowe, w których opłata APC będzie uznana z kosztów pośrednich OA): https://www.coalition-s.org/plan-s-compliant-transformative-journals/
Dołączyły m.in. czasopisma platformy Springer czy Elsevier, w tym Nature!
Więcej informacji o publikowaniu otwartym mogą znaleźć Państwo na stronie Biblioteki.