Chemicy z Warszawy gratulują najdalszemu chemicznemu laboratorium

Czas czytania: około 2 minuty

Chemicy z Warszawy gratulują najdalszemu chemicznemu laboratorium

25 stycznia 2004 roku na Marsie wylądował łazik Opportunity. Miał pracować zaledwie kilka miesięcy, bada geologiczną przeszłość Czerwonej Planety do dziś. W 13. rocznicę lądowania chemicy z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie składają gratulacje zespołom naukowców i inżynierów z NASA i centrum badawczego JPL, odpowiedzialnym za realizację tej wyjątkowej misji.

W styczniu 2004 roku, gdy łazik Opportunity lądował na marsjańskiej równinie Meridiani Planum, wszyscy spodziewali się misji trwającej co najwyżej kilka miesięcy. Trzynaście lat później Opportunity, zasilany bateriami słonecznymi oczyszczanymi co pewien czas przez marsjańskie wiry pyłowe i wiatr, nadal przemieszcza się wśród wzgórz krateru Endeavour, regularnie dostarczając cennych danych o środowisku Czerwonej Planety i jej geologicznej oraz chemicznej przeszłości i teraźniejszości. W kolejną rocznicę udanego lądowania, w dniu rozpoczęcia czternastego ziemskiego roku penetracji powierzchni Marsa, chemicy z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk (IChF PAN) w Warszawie gratulują zespołom naukowców i inżynierów z NASA i centrum badawczego Jet Propulsion Laboratory w Pasadenie, odpowiedzialnym za przebieg tej wyjątkowej misji.

„W instytucie od lat zajmujemy się detekcją związków chemicznych, zarówno bezpośrednią, za pomocą różnorodnych, starannie projektowanych czujników, jak i zdalną, w odległych obszarach przestrzeni kosmicznej. Doskonale zdajemy sobie sprawę ze skali stojących tu wyzwań. Prowadzenie badań geochemicznych w tak nieprzyjaznym środowisku jak marsjańskie, przez tak wiele lat, jest osiągnięciem bezprecedensowym, godnym najwyższego uznania”, mówi prof. dr hab. Robert Hołyst (IChF PAN).

Obok zasilanego radioizotopowym generatorem termoelektrycznym łazika Curiosity, który wylądował na Marsie w 2012 roku, Opportunity jest najdalszym laboratorium chemicznym operującym na powierzchni planety. To dzięki badaniom przeprowadzonym przez Opportunity świat nauki zdobył dowody na obecność ciekłej wody na powierzchni dawnego Marsa. Łazik stał się też pierwszym pozaziemskim łowcą meteorytów: swój pierwszy meteoryt (żelazny) znalazł jeszcze w 2005 roku.

W celu zwiększenia zainteresowania opinii publicznej sukcesem misji łazika Opportunity i nadspodziewanie długim czasem jej trwania, do gratulacji został dołączony... krótki komiks według scenariusza i projektu dziennikarza i redaktora naukowego Jarosława Chrostowskiego, przygotowany przez Magdę Świtoń z zajmującej się ilustracjami naukowymi firmy Dual Color (komiks w rozdzielczości drukarskiej można pobrać z serwisu prasowego IChF PAN oraz strony dualcolor.pl).

Instytut Chemii Fizycznej PAN zajmuje się interdyscyplinarnymi badaniami na pograniczu chemii, fizyki i biologii. Jednym z istotniejszych obszarów jego działalności są detektory chemiczne projektowane z myślą o wykrywaniu śladowych ilości substancji chemicznych (zbudowanych zarówno ze względnie prostych, jak i bardzo złożonych cząsteczek), przeznaczone do zastosowań w przemyśle i medycynie.

  • Autor: prof. dr hab. Robert Hołyst
  • Data wpisu: 25.01.2017