Wymyślić technologię to jedno, ale wprowadzić ją do praktyki to zupełnie inna sprawa. ICTER pozwala spotkać się obu tym światom, czyli wywiad z dr Bartoszem Sikorskim, okulistą i wieloletnim współpracownikiem ICTER

Czas czytania: około 2 minuty

20 lat przyjaźni dr Bartosza Sikorskiego z prof. Maciejem Wojtkowskim zaowocowało kilkoma wspólnymi projektami i patentami, które dzisiaj ułatwiają diagnostykę chorób oczu na całym świecie. Bez nich nie byłoby m.in. spektralnego OCT czy angiografii OCT, które zmieniły oblicze okulistyki. Ale ta ekscytująca przygoda trwa nadal! Obecnie wspólnie pracują nad widzeniem dwufotonowym, optoretinografią (badaniem funkcjonalnym siatkówki) i STOC (Spatio-Temporal OCT), które otwierają zupełnie nowe horyzonty.

Jak dzięki nowym metodom diagnostycznym można usprawnić współczesną okulistykę? Co to oznacza dla pacjentów, a szerzej: dla całego społeczeństwa? O tym dowiecie się z naszego wywiadu z dr Bartoszem Sikorskim, okulistą, chirurgiem witreo-retinalnym i wieloletnim współpracownikiem ICTER, ekspertem kliniczny w dziedzinie obrazowania oka.

Link do wywiadu: https://www.youtube.com/watch?v=6lQ4CUX90xc.

Nagranie i montaż filmu: dr Karol Karnowski, starszy badacz w ICTER.

Pytania: dr Anna Przybyło-Józefowicz, Manager ds. Komunikacji i PR w ICTER.

Tytuł i materiał na social media material: redaktor naukowy ICTER Marcin Powęska.

Więcej informacji na stronie ICTER: https://icter.pl/pl/wymyslic-technologie-to-jedno-ale-wprowadzic-ja-do-praktyki-to-zupelnie-inna-sprawa-icter-pozwala-spotkac-sie-obu-tym-swiatom-czyli-wywiad-z-dr-bartoszem-sikorskim-okulista-i-wieloletnim-wspol/.

Dziękujemy doktorowi Bartoszowi Sikorskiemu za współpracę przy tym projekcie.

#Okulistyka #ZdrowieOczu #ICTER_PL #IChF #PAN #Cyklwywiadów #KomunikacjaNauki

• Data wpisu: 3.01.2024