IChF celebruje wyobraźnię chemiczną: nagroda za marzenie naukowe Dream Chemistry Award

Czas czytania: około 2 minuty

Dream Chemistry Award (DCA) to jedyny w swoim rodzaju międzynarodowy konkurs przeznaczony dla młodych naukowców-wizjonerów marzących o rozwiązywaniu fundamentalnych wyzwań z dziedziny chemii i dyscyplin pokrewnych. Ustanowiona w 2013 roku przez Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk (IChF), od 2017 roku DCA organizowana jest wspólnie z Instytutem Chemii Organicznej i Biochemii Czeskiej Akademii Nauk (IOCB Praga), a uroczyste finały odbywają się naprzemiennie w Pradze i Warszawie.

Ponieważ DCA promuje tych, którzy dążą do spełnienia swoich naukowych marzeń, jest konkursem unikatowym w skali międzynarodowej. Nagroda przyznawana jest za samo marzenie, a nie za rzeczywiste osiągnięcia. Kandydatury zgłaszają wybitni naukowcy, w tym laureaci Nagrody Nobla. Nominowane do konkursu projekty dotyczą najważniejszych globalnych wyzwań, choć nie jest wymagana możliwość ich natychmiastowego wdrożenia. Każdy projekt jest oceniany na podstawie śmiałości oryginalnej koncepcji i innowacyjnego podejścia zaproponowanego w celu rozwiązania zidentyfikowanych problemów.

Dream Chemistry Award jest wyrazem uznania dla aspiracji, innowacyjności i pasji odkrywczej. Jako jedyna prestiżowa polska nagroda naukowa w dziedzinie chemii o światowej renomie, odgrywa istotną rolę w promowaniu współpracy między młodymi chemikami, którzy dążą do wypełnienia luki poznawczej w swoich dziedzinach. Ten wyjątkowy konkurs przyciąga kandydatów z wiodących instytucji naukowych, tworząc inspirujące środowisko, sprzyjające rozwojowi przełomowych pomysłów.

Warszawska edycja statuetki DCA przedstawia chemiczne marzenie w postaci pary w procesie destylacji, ulotnej na górze, a kondensującej na dole. Niekiedy zaskakujące i nieznane substancje w fazie lotnej stają się widoczne dopiero po uformowaniu pierwszej kropli ich kondensatu.

W grudniu tego roku w siedzibie IChF poznamy marzenia pięciu finalistów:

1. Maxx Arguilla (University of California Irvine, CA, USA): „Bioinspired Design of Atomically Precise All-Inorganic Chains for Atomic Scale Integrated Circuitry”, profil www.
  2. Richard Liu (Harvard University, MA, USA): „Organic Molecules That Mimic Transition Metals for Sustainable Chemical Synthesis”, profil www.
  3. Mathijs Mabesoone (Radboud University Nijmegen, Holandia): „Data-Driven Evolution of Sustainable Peptide Materials”, profil www.
  4. Raya Sorkin (Tel Aviv University, Izrael): „Novel Non Hormonal Contraceptives”, profil www.
  5. Zhiling Zheng (Massachusetts Institute of Technology, MA, USA): „Programmable and Tunable Chemical Structures from Molecular Building Units”, profil www.

Szczegółowe informacje na temat nagrody Dream Chemistry Award znajdują się na stronie internetowej: https://www.dreamchemistryaward.org/.

• Autor: dr Anna Przybyło-Józefowicz, IChF
  • Materiał graficzny: Władysław Żolik