Patenty - oferta nr. 9/17

Polimer wdrukowany molekularnie za pomocą p-synefryny i selektywny chemoczujnik do elektrochemicznego oznaczania p-synefryny z warstwą polimeru wdrukowanego molekularnie jako jednostką rozpoznającą

  • Opis:

    Przedmiotem wynalazku jest polimer wdrukowany molekularnie za pomocą p-synefryny i selektywny chemoczujnik do elektrochemicznego oznaczania p-synefryny z warstwą polimeru wdrukowanego molekularnie jako jednostką rozpoznającą.

    Preparaty zawierające wyciągi z pomarańczy gorzkiej (Citrus aurantium) i pomarańczy słodkiej (Citrus sinensis) znalazły powszechne zastosowanie w suplementach diety, preparatach ziołowych oraz medycynie ludowej.  Głównym składnikiem odpowiedzialnym za ich działanie jest p-synefryna.  Ma ona zdolność do blokowania adrenergicznych receptorów β-3,  odpowiedzialnych za regulację metabolizmu tłuszczów i węglowodanów. Szerokiemu stosowaniu preparatów zawierających, m.in. p-synefrynę towarzyszy poważna dyskusja dotycząca bezpieczeństwa ich stosowania.  Wiele prac wskazuje na możliwe niepożądane działanie p-synefryny na układ krążenia, takie jak podwyższenie ciśnienia i tętna oraz zaburzenia rytmu pracy serca.

    Wyniki modelowania komputerowego wykazały, że kompleks pre-polimeryzacyjny p-synefryny z wybranym monomerem funkcyjnym jest trwały.  Wskazuje na to wysoki ujemny przyrost entalpii swobodnej towarzyszący tworzeniu tego kompleksu, obliczony za pomocą modelowania kwantowo-chemicznego.

    Elektropolimeryzacja potencjodynamiczna okazała się bardzo dogodna do osadzenia warstwy MIP-u z wdrukowanym szablonem, p-synefryną.  Wytworzony chemoczujnik umożliwił selektywne oznaczanie analitu w zakresie stężeń od 0,10 do 0,99 μM z zastosowaniem DPV w obecności zewnętrznego próbnika redoks, K4[Fe(CN)6]/K3[Fe(CN)6].

  • Twórcy:
    Patrycja Łach, Maciej Cieplak, Marta Sosnowska, Włodzimierz Kutner
  • Zalety:

    Dotychczasowe metody oznaczania amin biogenicznych, takie jak chromatografia gazowa, elektroforeza kapilarna, czy wysokosprawna chromatografia cieczowa, są kosztowne i wymagają wstępnego dość skomplikowanego i czasochłonnego przygotowania próbek.

    W literaturze znane są tylko pojedyncze przykłady polimerów wdrukowanych molekularnie z zastosowaniem p-synefryny jako szablonu lecz, żaden z nich nie dotyczy polimerów przewodzących, ani zastosowania warstw MIP-ów do konstrukcji selektywnych chemoczujników.

  • Słowa kluczowe:
    polimery wdrukowane molekularnie, czujniki elektrochemiczne, toksyny w żywności
  • Dziedzina:
  • Zastosowanie:
    • Wykrywanie i oznaczanie potencjalnie niebezpiecznej p-synefryny w suplementach diety i preparatach ziołowych.
    • Od 2009 roku p-synefryna ona objęta programem monitorującym prowadzonym przez Międzynarodową Agencję Antydopingową (World Anti-Doping Agency, WADA). Potencjalne ryzyko związane ze stosowaniem synefryny i to, że jej bliski analog – oktopamina – został już w 2010 r. uznany za nielegalny środek dopingujący, pozwalają przypuszczać, że także stosowanie synefryny będzie wkrótce zakazane przez WADA.
  • Stan zaawansowania:
    Etap badania
  • Prawa własności intelektualnej:
    Zgłoszenie patentowe w Polsce
Powrót do listy patentów