Seminarium doktoranckie w Dornburgu w ramach partnerstwa z Leibnitz-IPHT

Czas czytania: około 3 minuty

Seminarium doktoranckie w Dornburgu w ramach partnerstwa z Leibnitz-IPHT

W ramach nawiązanego partnerstwa strategicznego między Instytutem Chemii Fizycznej PAN (IChF) a Instytutem Technologii Fotonicznych Leibniza (Leibniz-IPHT, Jena, Niemcy) pierwsze konkretne efekty współpracy miały miejsce już w 2024 roku. W dniach 18-21 marca 2024 r., grupa doktorantów z naszego Instytutu wzięła udział w Dornburg Seminar na zaproszenie organizatora Leibnitz-IPHT.

Podczas tego 4-dniowego szkolenia nasza delegacja miała okazję zaprezentować swoje badania przed szeroką i multidyscyplinarną publicznością, przećwiczyć 1-minutową prezentację, wziąć udział w sesjach plakatowych, porozmawiać z dyrektorami naukowymi, wysłuchać przemówień ekspertów zewnętrznych oraz nawiązać kontakty z innymi studentami z różnych wydziałów.

Nasi doktoranci: Mateusz Pielach, Vishnu Anilkumar, Ariba Aziz, Karthika Kappalakandy Valapil, Shreyas Kandhadai Vasantham, Sylwia Berus, Piotr Węgrzyn i Tomasz Bednarek wygłosili prelekcje w Dornburgu.

Oto plakaty zaprezentowane przez naszych przedstawicieli w ramach szkolenia:

Oliwia Kaczkoś: "Two-photon vision and its contrast sensitivity function"

Aneta Karpińska: "Application of fluorescence correlation spectroscopy (FCS) to assess cellular uptake and intracellular interactions of drugs and drug delivery systems"

Cassia Corso Silva: "Tunable light source based on four-wave mixing for SRS imaging"

Sanat Kumar Mahankudo: "Photophysics of atomically precise gold nanoclusters"

Katarzyna Wielondek: "Preparation and characterization of electrocatalytically active Ni(OH)2 nanostructures embedded in poly (salen) matrices"

Bartosz Kamiński: "Antiviruses based on nanotechnology - fighting infections caused by bacteriophages"

Enkhlin Ochirbat: "Bacteria detection based on bacteriophages"

Patryk Pyrcz: "Femtosecond stimulated Raman spectroscopy with surface enhancement".

W ramach seminarium, nasz zespół miał również okazję odwiedzić laboratoria Leibniz-IPHT w Jenie.

Jesteśmy przekonani, że umiejętności zdobyte podczas seminarium jeszcze bardziej wzbogacą ścieżki badawcze naszych doktorantów. Delegaci przywieźli ze sobą bagaż nowej wiedzy, umiejętności, doświadczeń, znajomości i inspiracji, a także ważne wyróżnienie. Mateusz Pielach otrzymał nagrodę za najlepszą prezentację na seminarium, po starannym procesie selekcji obejmującym zarówno PI-ów, jak i uczestników. Oto, co laureat powiedział o otrzymaniu tego wyróżnienia:

„Z radością ogłaszam, że mój wykład zatytułowany "Ultrafast all-fiber laser oscillators with semi-linear cavities" wygrał konkurs na najlepszą prezentację. Jestem niezmiernie wdzięczny osobom, które przyczyniły się do powstania tej pracy: Agnieszce Jamrozik, Katarzynie Krupie, Yuriyowi Stepanenko oraz całemu zespołowi z Instytutu Chemii Fizycznej PAN. Gratuluję pozostałym laureatom: Sobhi Saeed - ex aequo 1. miejsce i Mohammadhossein Khosravi - 3. miejsce”.

Przekazujemy gratulacje Mateuszowi Pielachowi z okazji uzyskania tego wyróżnienia.

Wspólny udział doktorantów z IChF, w tym przedstawicieli ICTER (Międzynarodowego Centrum Badań Oka) oraz zespołu z Leibniz-IPHT w seminarium w Dornburgu jest kolejnym krokiem w rozwoju strategicznego partnerstwa między naszymi instytucjami, zapoczątkowanego w 2023 roku.

Serdecznie gratulujemy organizatorom Dornburg Seminar z Leibniz-IPHT udanego szkolenia i dziękujemy za wspaniałe przyjęcie polskiego zespołu.

• Autor: dr Anna Przybyło-Józefowicz
  • Kontakt: aprzybylo-jozefowicz@ichf.edu.pl