Dream Chemistry Award: Nagroda za projekt-marzenie czeka na chemików z wyobraźnią

Czas czytania: około 5 minut

Dream Chemistry Award: Nagroda za projekt-marzenie czeka na chemików z wyobraźnią

Jesteś profesorem, znasz młodego naukowca z interesującym, ambitnym, lecz wciąż czekającym na realizację projektem naukowym z zakresu chemii lub jej pogranicza z fizyką, biologią, medycyną lub inżynierią materiałową? To już ostatnie chwile, by nominować kandydatów do kolejnej edycji prestiżowego, międzynarodowego konkursu Dream Chemistry Award.

Wizjonerskie idee, badania wykraczające poza współczesne paradygmaty, projekty obecnie za trudne technicznie lub zbyt kosztowne by zostać zrealizowane już dziś – mają kolejną szansę, by zwrócić uwagę środowiska naukowego: właśnie rozpoczyna się nowa edycja prestiżowego konkursu Dream Chemistry Award. Konkurs, adresowany do młodych doktorów nauk przyrodniczych i technicznych, został ustanowiony w 2013 roku przez Instytut Chemii Fizycznej PAN (IChF PAN) w Warszawie. Od zeszłego roku współorganizatorem jest Instytut Chemii Organicznej i Biochemii Czeskiej Akademii Nauk (IChOiB CzAN), co pozwoliło przekształcić konkurs w wydarzenie coroczne. Obecnie finały kolejnych edycji odbywają się naprzemiennie w Warszawie i w Pradze. Zwycięzca tegorocznej edycji otrzyma 10,000 euro i statuetkę.

„Gdy spełniają się marzenia zwykłych ludzi, zmienia się ich życie. Gdy spełniają się marzenia naukowców, nierzadko zmienia się cały świat. W dzisiejszych czasach, zdominowanych przez badania mające dawać szybkie i konkretne rezultaty, naukowcom nie jest łatwo sięgać po prawdziwe wyzwania o potencjalnie rewolucyjnym charakterze. My staramy się wspierać tych odważnych. Robimy to z nadzieją, że nasz konkurs dostarczy im impulsu, który zmobilizuje ich do przekucia marzeń w rzeczywistość”, mówi prof. dr hab. Robert Hołyst (IChF PAN), wraz z prof. Pavelem Jungwirthem (IChOiB CzAN) odpowiadający za koordynowanie konkursu.

O randze konkursu świadczy fakt, że w Komitecie Honorowym Dream Chemistry Award zasiadają tak wybitni chemicy jak laureat Nagrody Nobla prof. Richard Schrock (Massachusetts Institute of Technology), twórca metody syntezy polimerów ATRP i jeden z najczęściej cytowanych chemików świata prof. Krzysztof Matyjaszewski (Carnegie Mellon University), prof. Bartosz Grzybowski, pod którego kierunkiem powstał znany pakiet „Chematica” przeznaczony do projektowania i optymalizowania dróg syntez związków chemicznych, oraz prof. Josef Michl (University of Colorado Boulder, IChOiB CzAN).

W gronie dotychczasowych laureatów Dream Chemistry Award znajdują się: dr Jessica R. Kramer (2017) z University of Utah w Salt Lake City, dr Mircea Dincă (2015) z Massachusetts Institute of Technology w Cambridge, USA, oraz dr Evan Spruijt (2013) z École Supérieure de Physique et de Chimie Industrielles w Paryżu. Nagrodzonymi naukowymi marzeniami były: opracowanie nowych leków antyrakowych dzięki analizie pokryć komórek nowotworowych (dr Kramer), minimalizowanie kosztów energetycznych i środowiskowych związanych z wytwarzaniem produktów chemicznych poprzez użycie wydajnych reakcji katalitycznych inspirowanych biologią komórek (dr Dincă) oraz wytwarzanie samoczynnie wzrastających i dzielących się kropel wody, modelujących najważniejsze cechy żywych komórek (dr Spruijt). Warszawski wykład laureata z 2015 roku można obejrzeć w serwisie YouTube: https://www.youtube.com/.

Obecna edycja Dream Chemistry Award jest adresowana do naukowców urodzonych w 1981 roku lub później, którzy obronili doktorat w roku 2011 lub później. Warunkiem przyjęcia zgłoszenia jest nominowanie kandydata przez naukowca z tytułem doktora lub wyższym i przynajmniej 10-letnim stażem w naukach ścisłych/przyrodniczych, liczonym od daty publikacji pierwszej pracy naukowej. Nominacje należy wysyłać elektronicznie do 31 lipca 2018 za pomocą formularza na stronie konkursu (www.dreamchemistryaward.org). Zakwalifikowani kandydaci powinni przesłać swe wnioski w terminie do 31 sierpnia. Pięciu finalistów wybranych przez komisję konkursową zostanie zaproszonych do siedziby Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie, gdzie w dniach 3-4 grudnia będą mogli osobiście zaprezentować swoje idee. Z grona finalistów komitet konkursowy wyłoni jednego laureata.

„Do udziału zapraszamy wszystkich młodych naukowców, także tych z projektami może niekiedy zbyt ambitnymi, lecz zawsze bazującymi na rzetelnych podstawach naukowych. Wierzymy, że takie projekty, przełamujące dzisiejsze paradygmaty, mogą prowadzić do postępów godnych Nagrody Nobla”, zachęca prof. Hołyst.

Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk (http://www.ichf.edu.pl/) został powołany w 1955 roku jako jeden z pierwszych instytutów chemicznych PAN. Profil naukowy Instytutu jest silnie powiązany z najnowszymi światowymi kierunkami rozwoju chemii fizycznej i fizyki chemicznej. Badania naukowe są prowadzone w dziewięciu zakładach naukowych. Działający w ramach Instytutu Zakład Doświadczalny CHEMIPAN wdraża, produkuje i komercjalizuje specjalistyczne związki chemiczne do zastosowań m.in. w rolnictwie i farmacji. Instytut publikuje około 200 oryginalnych prac badawczych rocznie.

Instytut Chemii Organicznej i Biochemii Czeskiej Akademii Nauk w Pradze jest czołową instytucją naukową Republiki Czeskiej. Zajmuje się badaniami podstawowymi w dziedzinie biologii chemicznej i chemii medycznej, organicznej i materiałowej, biochemii, biologii molekularnej oraz chemii fizycznej, teoretycznej i analitycznej. Instytut ma szczególnie duże doświadczenie i długą tradycję badań w zakresie chemii medycznej i współpracy z przemysłem farmaceutycznym. Odkryty tu antywirusowy lek, rozwinięty we współpracy z amerykańskim koncernem farmaceutycznym Gilead Sciences, zrewolucjonizował leczenie AIDS i wirusowego zapalenia wątroby typu B, przyczyniając się do poprawy jakości życia milionów ludzi na świecie.

Informacja prasowa zrealizowana ze środków europejskiego grantu ERA Chairs w ramach programu Horizon 2020.

  • Autor: prof. Robert Hołyst
  • Data wpisu: 19.07.2018