„Dla mnie doktorat zrobiony w IChF-ie stał się przepustką do stażu podoktorskiego na Uniwersytecie Harvarda” – wywiad z Prof. Piotrem Garsteckim, liderem zespołu i absolwentem studiów doktoranckich w IChF, CEO firmy spin-off i laureatem nagrody EY

Czas czytania: około 4 minuty

„Dla mnie doktorat zrobiony w IChF-ie stał się przepustką do stażu podoktorskiego na Uniwersytecie Harvarda” – wywiad z Prof. Piotrem Garsteckim, liderem zespołu i absolwentem studiów doktoranckich w IChF, CEO firmy spin-off i laureatem nagrody EY

Prezentujemy wywiad z Prof. Piotrem Garsteckim, absolwentem studiów doktoranckich w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk (IChF), liderem grupy badawczej Mikroprzepływy i Płyny Złożone w IChF, CEO firmy spin-off Scope Fluidics oraz laureatem Nagrody Specjalnej za ekspansję międzynarodową w konkursie EY Przedsiębiorca Roku 2023.

Panie Profesorze, proszę opowiedzieć o swojej karierze naukowej i możliwościach, jakie otworzył przed Panem IChF?

„Na studia doktoranckie w IChF trafiłem po studiach w Szkole Nauk Ścisłych Polskiej Akademii Nauk. Cztery lata doktoratu to był wartościowy czas. IChF jest świetnym środowiskiem do uprawiania nauki – jest tutaj wielu mądrych ludzi, którzy żywo i z pasją zajmują się badaniami naukowymi. Jest z kim dyskutować, znajdować inspirację, wzajemnie zaciekawiać się światem. Jest tu również wystarczająca baza aparaturowo-laboratoryjna. Krótko mówiąc – to świetne miejsce do bawienia się w naukę, uczenia się i rozwijania najważniejszych kompetencji, czyli ciekawości i odwagi podważania status-quo, komunikacji oraz organizacji świata – zarówno działań innych, jak i materii – wokół siebie, tak by osiągnąć trudny do uzyskania cel. IChF jest świetnym poligonem, zarówno do dokonywania odkryć naukowych, jak i do rozwijania własnych umiejętności. Dla mnie doktorat zrobiony w IChF-ie stał się przepustką do stażu podoktorskiego na Uniwersytecie Harvarda, w grupie prawdziwego guru chemii – profesora George’a Whitesides’a, i do dalszej kariery zawodowej.”

Jak istotne jest uzyskanie tytułu doktora w odniesieniu do działalności komercyjnej?

„Myślę, że tytuły nie są ważne w działalności komercyjnej. Pytanie jeszcze jak rozumiemy działalność komercyjną. Jeśli włącza Pani tutaj prace w przemyśle, to doktorat jest ważny – ułatwi zdobycie pracy na wyższym stanowisku, z większym wpływem na otoczenie i z lepszym uposażeniem. Natomiast w działaniach przedsiębiorczych, tam gdzie trzeba organizować, proponować nowe rozwiązania, wymyślać produkty czy usługi, organizować finansowanie, inspirować zespoły czy sprzedawać, tytuły mają drugorzędne znaczenie.

To nie znaczy, że nie warto zrobić doktoratu – bo postawienie własnej tezy naukowej, organizowanie badań, opracowanie wniosków, przebicie się przez trudności po drodze – to bardzo fajna szkoła życia. Tak więc ważny jest proces, tytuł mniej.”

Jakiej rady udzieliłby Pan Profesor absolwentom kierunków ścisłych, którzy poszukują możliwości rozwoju zawodowego, ale nie są zdecydowani, czy podjąć pracę w przemyśle, czy kontynuować karierę naukową?

„Róbcie to, co lubicie, to, co sprawia wam frajdę. A jeśli macie wrażenie, że trudno podjąć decyzję, to wypiszcie sobie, dlaczego jest trudno, czego nie wiecie, a potem pójdźcie do ludzi, którzy mogą to wiedzieć i ich wypytajcie. Najczęstszą przyczyną porażki jest zaniechanie.”

Krótka biografia rozmówcy: Profesor Piotr Garstecki, absolwent Szkoły Nauk Ścisłych PAN, obronił doktorat w Instytucie Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk (IChF) i odbył staż podoktorski na Uniwersytecie Harvarda. Współautor ponad 150 publikacji naukowych, między innymi w Nature, Nature Communications, Angewandte Chemie, Nature Physics. W IChF prowadzi grupę badawczą rozwijającą techniki mikroprzepływowe. Współzakładał i prowadzi również firmy technologiczne, których celem jest wprowadzenie na rynek systemów diagnostycznych w odpowiedzi na najważniejsze zagrożenia dla zdrowia. Zdobywca Nagrody Specjalnej za ekspansję międzynarodową w konkursie EY Przedsiębiorca Roku 2023. Więcej informacji o grupie badawczej, którą kieruje Prof. Piotr Garstecki w IChF znajduje się na stronie: https://www.micof.pl/.

Dziękujemy Prof. Piotrowi Garsteckiemu za poświęcenie czasu na udział w tym wywiadzie. Instytut jest dumny z osiągnięć absolwentów naszych studiów doktoranckich, takich jak Prof. Piotr Garstecki, który odniósł sukces w kraju i za granicą, wywierając pozytywny wpływ społeczno-gospodarczy na otoczenie poprzez swoją aktywność zarówno w środowisku akademickim, jak i w biznesie.

IChF oferuje studia doktoranckie w ramach Warszawskiej Szkoły Doktorskiej Nauk Przyrodniczych i Biomedycznych (Warsaw-4-PhD). Nabór na studia doktoranckie odbywa się trzy razy w roku. Najbliższa rekrutacja startuje już 6 maja 2024 r. Zachęcamy wszystkich potencjalnych kandydatów do kontaktowania się z koordynatorami interesujących ich projektów z wyprzedzeniem, aby dowiedzieć się więcej szczegółów. IChF oferuje także płatne staże w celu zapoznania kandydatów z badaniami prowadzonymi w instytucie (zwykle 1-3 miesiące do uzgodnienia z opiekunem). W przypadku zainteresowania prosimy o bezpośredni kontakt z potencjalnymi opiekunami. Więcej informacji znajduje się pod adresem: https://ichf.edu.pl/wydarzenia/twoj-doktorat-w-ichf-rekrutacja-do-szkoly-doktorskiej-warsaw-4-phd-startuje-6-maja.

Wywiad z Prof. Piotrem Garsteckim przeprowadziła: Anna Przybyło-Józefowicz

Koordynacja wywiadu: Justyna Gruszka

Zdjęcie: Prof. Piotr Garstecki

  • Autor: Anna Przybyło-Józefowicz
  • Data wpisu: 8.04.2024