23 Piknik Naukowy

Czas czytania: około 1 minuta

23 Piknik Naukowy

9 maja 2019 r. Instytut wziął udział w 23. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Piknik to największa impreza plenerowa w Europie, której celem jest promowanie nauki. Każdego roku przyciąga tłumy odwiedzających do Warszawy [ostatnio 50 000 odwiedzających według Organizatorów]. Tematem 23. Pikniku Naukowego było „My i maszyny”.

Instytut przedstawił kilka eksperymentów, praktycznie wszystkie nawiązujące do tematu Pikniku czyli związane z maszynami.

Eksperymenty związane z optyką [zainspirowane działaniami POB www.pob-lab.com] pokazaliśmy na stole optycznym, na którym każdy chętny mógł zaprojektować własny układ optyczny. Można było zobaczyć takie zjawiska jak załamanie i całkowite wewnętrzne odbicie, jak również poznać zasadę działania światłowodów.

Zaprezentowaliśmy także dysk Newtona i Benhama - prosty i spektakularny pokaz, który przyciąga zarówno młodych, jak i starszych widzów.

Pokazaliśmy działający młyn kulowy i  demonstracje związane z mechanochemią i przenośny spektroskop ramanowski, przy pomocy którego zwiedzający mogli przeprowadzić proste analizy np. wykryć nikotynę na swoich dłoniach.

  • Data wpisu: 9.05.2019