Instytut Chemii Fizycznej

   Polskiej Akademii Nauk

 

adres:       ul. Kasprzaka 44/52 

                01-224 Warszawa

 

tel.:          +48 22 3432000

fax/tel.:     +48 22 3433333, 6325276

 

email:        ichf@ichf.edu.pl

WWW:      http://www.ichf.edu.pl/

 

 

 

 

Warszawa, 30 maja 2011

 

 

 

 

 

Zaklęte węże, ujarzmione wulkany i eliksiry Harrego Pottera - w piątek magia stanie się chemią

 

 

            3 czerwca, w drugim, otwartym dla publiczności dniu obchodów Międzynarodowego

            Roku Chemii 2011, na terenie Instytutu Chemii Fizycznej PAN i Instytutu Chemii

            Organicznej PAN w Warszawie kilkanaście najlepszych polskich instytucji

            naukowych zaprezentuje szczególnie efektowne doświadczenia chemiczne.

            Oprócz pokazów przewidziano wiele innych atrakcji, m.in. quizy, konkursy

            i grę "miejską" dla uczniów.

 

 

Najbliższy czwartek i piątek to dni obchodów Międzynarodowego Roku Chemii 2011, objętych honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Uroczystości odbędą się 2 i 3 czerwca na terenie Instytutu Chemii Fizycznej PAN i Instytutu Chemii Organicznej PAN w Warszawie przy ul. Kasprzaka 44/52. W pierwszym, zamkniętym dla publiczności dniu zaplanowano spotkania przedstawicieli świata nauki i przemysłu. "Chcemy zaprezentować naszym gościom, jak wielki potencjał tkwi w polskiej chemii" - mówi prof. dr hab. Robert Hołyst, dyrektor naukowy IChF PAN.

 

Piątek, drugi dzień obchodów, będzie otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Organizatorzy udostępnią publiczności swoje namioty wystawowe. Dla uczniów szkół podstawowych przewidziano Magiczny Turniej "Chemiczny Harry Potter", przygotowany wspólnymi siłami organizatorów. Jest to rodzaj gry miejskiej, w której trzyosobowe drużyny będą rywalizować o puchar. Aby go zdobyć, trzeba będzie poznać niuanse sporządzania rozmaitych eliksirów, wytropić wskazówki rozmieszczone na terenie pokazów i rozwiązać chemiczne zagadki. Rejestracja drużyn zacznie się o 9:00, a sam dwugodzinny turniej ruszy o 11:30. Z kolei gimnazjaliści i licealiści będą mogli wykazać się w konkursach indywidualnych, a po nich wziąć udział w ciekawych wykładach o chemii.

 

W czasie obchodów przewidziano pokazy szczególnie efektownych doświadczeń, które z uwagi na odczynniki lub charakter reakcji mogą być bezpiecznie przeprowadzone tylko przez profesjonalnych chemików. Instytut Chemii Fizycznej PAN zaprezentuje m.in. wybuchające wulkany, płyny "magicznie" zmieniające kolory, wijące się węże faraona i chemiczne ogrody z rosnącymi w oczach, różnokolorowymi "roślinami". Odważni będą mogli napić się w ciemni świecącego napoju. "To tylko niektóre z atrakcji przygotowanych przez sam Instytut Chemii Fizycznej PAN. Oprócz nas organizatorami imprezy jest kilkanaście innych instytucji chemicznych, każda z własnym programem pokazów" - podkreśla dr Roman Luboradzki z IChF PAN.

 

Wśród organizatorów obchodów Międzynarodowego Roku Chemii znajdują się: Instytut Chemii Organicznej PAN, Komitet Chemii PAN, Wydział Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Chemii i Techniki Jądrowej, Wydział Chemiczny Politechniki Warszawskiej, Instytut Chemii Fizycznej PAN, Wydział Nowych Technologii i Chemii Wojskowej Akademii Technicznej, Wydział Matematyczno-Przyrodniczy - Szkoła Nauk Ścisłych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Instytut Katalizy i Fizykochemii Powierzchni PAN, Instytut Chemii Przemysłowej, Wydział Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej, Instytut Farmaceutyczny oraz Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej.

 

Patronat medialny nad uroczystościami objęły TV Biznes, Program Pierwszy Polskiego Radia, portal Onet.pl oraz redakcje "Wiedzy i Życia" i "Świata Nauki". Wśród sponsorów są m.in. firmy LOTOS S.A., PRECOPTIC sp. z o.o./NICON, PREVAC sp. z o.o., CORMAY S.A., ALAB sp. z o.o. oraz Tramwaje Warszawskie.

 

Ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych, Międzynarodowy Rok Chemii 2011 ma zwrócić uwagę opinii publicznej na wkład chemii w rozwój ludzkości i kluczową rolę tej dziedziny wiedzy dla funkcjonowania współczesnych społeczeństw. Celem obchodów jest podkreślenie znaczenia chemii w rozwiązywaniu globalnych wyzwań cywilizacyjnych, zwiększenie zainteresowania młodzieży tematyką chemiczną oraz stymulowanie współpracy między instytucjami naukowymi i badawczymi. W Polsce Międzynarodowy Rok Chemii 2011 zbiega się z uchwalonym przez sejm Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie.

 

Więcej informacji o Międzynarodowym Roku Chemii można znaleźć w pakiecie prasowym z 26 stycznia, dostępnym na serwerze prasowym Instytutu Chemii Fizycznej PAN pod adresem http://www.ichf.edu.pl/press/

 

Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk (http://www.ichf.edu.pl/) został powołany w 1955 roku jako jeden z pierwszych instytutów chemicznych PAN. Profil naukowy Instytutu jest silnie powiązany z najnowszymi światowymi kierunkami rozwoju chemii fizycznej i fizyki chemicznej. Badania naukowe są prowadzone w 9 zakładach naukowych. Działający w ramach Instytutu Zakład Doświadczalny CHEMIPAN wdraża, produkuje i komercjalizuje specjalistyczne związki chemiczne do zastosowań m.in. w rolnictwie

i farmacji. Instytut publikuje około 200 oryginalnych prac badawczych rocznie.

 

 

 

KONTAKTY DO ORGANIZATORÓW:

 

                prof. dr hab. Robert Hołyst

                Instytut Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk

                tel. +48 22 3433123

                email: holyst@ichf.edu.pl

 

 

 

POWIĄZANE STRONY WWW:

 

                http://www.chemistry2011.org/

                Oficjalna strona Międzynarodowego Roku Chemii 2011 (w języku angielskim).

 

                http://www.ichf.edu.pl/

                Strona Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk.

 

                http://www.ichf.edu.pl/press/

                Serwis prasowy Instytutu Chemii Fizycznej PAN.

 

 

 

MATERIAŁY GRAFICZNE:

 

IChF110530b_fot01s.jpg                                   

Logo Międzynarodowego Roku Chemii 2011.